Rumšiškės

Pasakojama, kad karalienė Jadvyga pavasarį važiavo į Lenkiją. Nutirpus ledams vandens lygis buvo pakilęs, tad privažiavęs upelį vadeliotojas paklausė karalienės, ką daryti – važiuoti pirmyn ar apsisukti ir ieškoti kito kelio. Karalienė tą kartą atsakiusi, kad reikia važiuoti į priekį. Jiems sėkmingai pasisekė pravažiuoti per sraunų upelį, kuris vėliau, galbūt nuo šio įvykio, buvo pavadintas Nedėja (išvertus iš lenkų kalbos – viltis). Karalienė įsakiusi toje vietoje pastatyti bažnyčią, o vieta buvo pavadinta pagal vadeliotojo Rumšo vardą – Rumšiškės.

Joks karalius ir karalienė tos vietos nebepravažiuos ir nesivarginkite jos ieškodami, ten dabar telkšo Kauno marios – didžiausias dirbtinis vandens telkinys Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Senoji Rumšiškių miestelio vieta liko tik atminty, nuotraukos ir senolių pasakojimai tegali papasakoti kaip atrodė Kokalnis, senoji liepa bažnyčios šventoriuje, galbūt pačios karalienės sodinta. Na o bažnyčią aplankyti galite. Klebono Jono Žemaičio pastangų dėka jos marių vanduo nenuplovė, 1958 ji buvo išardyta ir perkelta į dabartinę vietą. Beje, pirmojo pasaulinio karo metu bažnyčioje, geležies virbų dėžėje, rasti nežinomo XVII a. kilmingojo palaikai su brangaus metalo vainiku. Jo kaukolė ir kiti kaulai buvo priraišioti prie metalinių virbų ir užlakuoti lako antspaudais. Antrą kartą palaikai rasti 1958 m., kai bažnyčia buvo keliama į naująją miestelio vietą. Manoma, kad šie palaikai susiję su 1655-1661 m. carinės Rusijos invazija į Vilnių bei jo apylinkes. Tada kažkokio kilmingojo palaikai galėjo būti pervežti iš Vilniaus ir čia paslėpti. Gal turite variantų kas tas kilmingasis galėjo būti?

Rumšiškės pakeitė savo geografinę vietą, bet miestelis netapo užkampiu. 1974 m. prie Pravienos upės žiočių buvo įkurtas Lietuvos liaudies buities muziejus. Didžiausias Lietuvoje, Baltijos šalyse ir vienas didžiausių Europoje tokio pobūdžio muziejų. 195 ha plotas ir beveik 100 000 lankytojų per metus. Čia vyksta daugybę renginių, vieni skuba į žymiąsias Užgavėnes, kiti mat nepraleidžia Granatos Live festivalio. Vis dėlto, čia reikėtų keliauti lėtai, juk Lietuvos kaime vyrauti turėtų ramybė. Beje, žiūrėdami britų serialą „Karas ir Taika“ galite pasijausti kaip Rumšiškėse, nes daug vaizdų buvo nufilmuota būtent čia.

Esminė klaida keliaujant į Liaudies buities muziejų – neaplankyti jau minėtos bažnyčios, prieplaukos, o taip pat miestelio centre esančio Jono Aisčio muziejaus. Rumšiškės ribojasi su Kauno marių regioniniu parku, o ten, jeigu ruošiatės važiuoti grybauti, nepraleiskite progos ir aplankykite storiausią Lietuvoje pušį.

Viktoras Pinkevičius

Giedrės Streikauskaitės nuotraukos


Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s